Samsung LS57CG950 57" DUHD 1000R/HDMI/240HZ/Black Curved Gaming Monitor
Product image 1
1 / 9
  • Aspect Ratio: 32:09 | 178°(H)/178°(V) Viewing Angle | 1 Billion Color Support | 420 cd/㎡ Brightness (Typical) | 2,500:1 Contrast Ratio | Refresh Rate: 240 Hz | Response Time: 1.0 ms (GTG) | Color Gamut (DCI Coverage) 95%
  • Display Features: Dual UHD monitor | Sharper visuals with densely packed 140 PPI | Quantum Matrix Technology with Quantum Mini LEDs | VESA DisplayHDR 1000 | 240Hz & 1ms(GtG) with DP 2.1 input | AMD FreeSync Premium Pro | Adaptive Picture | Picture-by-Picture | Picture-in-Picture
  • Gaming features: Black Equalizer | Virtual AIM Point | Refresh Rate Optimizor | Super Arena Gaming UX || Additional Features: Auto Source Switch+ | CoreSync & Core Lighting+ | Ergonomic Stand: HAS(Height Adjustable Stand) 120.0mm( ± 5.0mm), Tilt -3.0º(± 2°) ~ 10.0º(± 2°), Swivel -15.0º (± 2°)~ 15.0º(± 2°) | HDR10+ Gaming | KVM Switch | Eye Saver Mode | Flicker Free | Quantum Dot Color | Image Size
Product Information
Shipping & Returns
Description
Samsung LS57CG950 57" DUHD 1000R/HDMI/240HZ/Black Curved Gaming Monitor | Shweta Computer Bazar